40G-400G optisk effektmätare med pekskärm

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini är en bärbar Bit Error Rate Tester (BERT) avsedd för 40G / 100G AOC.

Mer
SFP28

SFP28

SFP28 är en liten formfaktorpluggbar modul för dubbelriktad seriell optisk datakommunikation som 25G Ethernet.

Mer

40G-400G optisk effektmätare med pekskärm | SFP | Optisk Transceiver Tillverkare - Liverage

Liverage Technology Inc. , sedan 2003, är en 40G-400G optisk effektmätare med pekskärm | fiber optiska komponenter, transceiver och mätutrustning tillverkare med säte i Taiwan.

Utvecklade CWDM Metro-Access Fiber Optical Network, Passive Optical Networks (PON) och Gigabit Passive Optical Networks (GPON) applikationer, dubbelriktad och triplex transceiver moduler för FTTX i radiokommunikationsutrustning och delar industrin.

Liverage har erbjudit kunder av högkvalitativa SFP, optiska sändare sedan 2003, både med avancerad teknik och 30 års erfarenhet, Liverage säkerställer att varje kunds krav är uppfyllda.

40G-400G optisk effektmätare med pekskärm

HOT Pet

HOT Pet är utformat för 40 Gbps ~ 400 Gbps optiska nätverksmätare.
HOT Pet är utformat för 40 Gbps ~ 400 Gbps optiska nätverksmätare.

HOT Pet är utformat för 40 Gbps ~ 400 G optiska nätverksmätare. Det kan mäta 4 kanaler uteffekt i det optiska nätverket samtidigt. Minnet kan spela in 600 data och data som hämtas via USB-anslutningar. Batteriet kan ta 6 timmar.

Funktioner

1. För höghastighets 4-kanals effektmätare.
2. MPO-kontakt.
3. LC till MPO adapter avsedd för QSFP + & QSFP28 CWDM4 Transceiver Module.
4. Touch panel design.

tillämpningar

  • För 400 G / 200 G SR4, SR8, LR8, CWDM8, PSM8 Transceiver moduler utgångs effektmätning.
  • För 100 G SR4, LR4, CWDM4, PSM4 Transceiver-moduler matas uteffekt.
  • För 40 G SR4, utmatas LR4 Transceiver-moduler.
bio


Relaterade produkter
  • Handhållen optisk effektmätare - Power Meter kontrollerar signalutgångseffekten hos den optiska kommunikationsutrustningen i fiberoptiska nätverk.
    Handhållen optisk effektmätare
    Effektmätare

    Effektmätaren används huvudsakligen för att kontrollera signalutgångseffekten hos den optiska kommunikationsutrustningen i fiberoptiska nät. Det mäter medelvärdet av en kontinuerlig ljusstråle som emitteras från utrustningen eller andra optiska källor. Det mäter effekten i både 850nm / 1300nm (Multimode) och 1310nm / 1490nm / 1550nm (Single mode). Effektmätaren består av en solid state InGaAs fotodiod, signalkraftmätningskrets och en 2-siffrig / 3-graders LED-display. Användare ansluter bara en fiberkabel mellan utrustningens överföringsport och universalgränssnittet på fibermätaren eller ansluts till annan ljuskälla. Produkten visar den exakta mängden av den mottagna effekten (i dBm). Den universella kontakten kan användas för alla de vanligaste fibergränssnitt som ST / SC / FC och det är lämpligt att testa både Single Mode och Multimode-kablar. Med en optisk 2,5 mm till 1,25 mm adapter kan användarna även testa för 1.25 mm fibergränssnitt.


  • Handhållen Visual Fault Locator - Fiber Checker är ett användbart verktyg för att kontrollera fel på en fiberkabel.
    Handhållen Visual Fault Locator
    Fiber Checker

    Fiber Checker är ett mycket användbart verktyg för att kontrollera defekterna på en fiberkabel. Den avger en synlig 650 nm våglängdslängd genom fiberoptiska kablar, då om det finns raster eller defekter i fibern bryts ljuset, vilket ger en stark glöd runt det defekta området. Den universella kontakten kan användas för alla de mest utbredda fibergränssnitt som ST / SC / FC-kontakt. Det är lämpligt att testa både Single Mode och Multimode kablar. Med en valfri adapter till 2,5 mm till 1,25 mm kan du enkelt prova fiber LC eller MU-anslutning med 1,25 mm diameter. Siktigheten är från 3 km till 5 km beroende av Fiber Checkerens uteffekt. Internt finns också en speciellt utformad strömkrets som kallas en APC (Auto Power Control) krets som ger stadig ström. APC förhindrar instabil laserutgång när batteriet är lågt. LD-utsignalen kan växlas till CW eller Pulse Mode för att få olika visuella effekter. Det finns ett dammlock som hindrar smuts från att komma in i LD-kontakten. Omslaget förhindrar också oavsiktlig exponering av laserstrålen i någons ögon.


  • 10G / 25G / 40G / 100G Portabel AOC Bit Error Rate Tester med QSFP28 port - IBERT X1 mini är en bärbar BER-tester avsedd för 10G-100G AOC.
    10G / 25G / 40G / 100G Portabel AOC Bit Error Rate Tester med QSFP28 port
    iBERT X1 mini

    IBERT X1 mini är en bärbar BER-tester avsedd för 40Gbps och 100Gbps AOC. Det modulära gränssnittet innehåller QSFP28-port som följer QSFP28 MSA. Det överensstämmer med 100Gbps standarder. Användargränssnittet kan individuellt övervaka bitfel, felräkning och timer genom att ansluta till PC via USB-kabel. Seriell ID och Digital Diagnostics Monitor av QSFP28 sändtagare kan också övervakas i användargränssnittet.



Datablad


Pressmeddelande