Höghastighetsmätare för optisk sändtagare för SR4/PSM4/CWDM4/LR4

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini är en bärbar Bit Error Rate Tester (BERT) utformad för 40G/100G AOC.

Mer
SFP28

SFP28

SFP28 är en liten formfaktorpluggbar modul för dubbelriktad seriell optisk datakommunikation som 25G Ethernet.

Mer

Höghastighetsmätare för optisk sändtagare för SR4/PSM4/CWDM4/LR4 | SFP | Tillverkare av optisk sändtagare -Liverage

Liverage Technology Inc., sedan 2003, är en höghastighetsmätare för optisk transceiver för SR4/PSM4/CWDM4/LR4 | fiberoptiska komponenter, sändtagare och mätutrustningstillverkare baserad i Taiwan.

Utvecklade CWDM Metro-Access Fiber Optical Network, Passive Optical Networks (PON) och Gigabit Passive Optical Networks (GPON) applikationer, dubbelriktade och triplex-transceivermoduler för FTTX inom radiokommunikationsutrustning och delarindustri.

Liverage har erbjudit kunder högkvalitativa SFP, optiska sändtagare sedan 2003, både med avancerad teknik och 30 års erfarenhet, Liverage säkerställer att varje kunds krav uppfylls.

Höghastighetsmätare för optisk sändtagare för SR4/PSM4/CWDM4/LR4

HOT Pet

Hög hastighet optisk transceiver effektmätare (
    HOT Pet) är utformad för 40 Gbps ~ 100 G optiska nätverkseffektmätare.
Hög hastighet optisk transceiver effektmätare ( HOT Pet) är utformad för 40 Gbps ~ 100 G optiska nätverkseffektmätare.

Höghastighetsmätaren för optisk transceiver (HOT Pet) är utformad för 40 Gbps ~ 100 G optiska nätverkseffektmätare. Den kan mäta 4 kanalers uteffekt i det optiska nätverket samtidigt. Minnet kan spela in 600 data och data som laddats ner via USB -anslutningar. Batteriet kan hålla i 6 timmar.

Funktioner

1. För hög hastighet 4 CHs effektmätare mätningar.
2. MPO -kontakter.
3. LC till MPO -adapter avsedd för QSFP LR4- eller QSFP CWDM4 -sändtagarmodul.
4. Offset -funktion
5. Automatiskt vänteläge
6. Lätt att exportera testdata till excel -fil
7.Touch panel design.

Ansökningar

  • För 100Gbps SR4, LR4, CWDM4, PSM4 Transceiver -moduler utmatningseffektmätning.
  • För 40 Gbps SR4 、 LR4 -sändtagarmoduler uteffektmätning.
Video

Höghastighetsoptisk transceiver 4-kanals effektmätare för SR4/PSM4/CWDM4/LR4



Hur man testar uteffekten för 40G/100G optisk sändtagare med HOT Pet



Relaterade produkter
  • Visual Fault Locator - Fiber Checker är ett användbart verktyg för att kontrollera defekterna i en fiberkabel.
    Visual Fault Locator
    Fiber Checker

    Fiber Checker är ett mycket användbart verktyg som är utformat för att kontrollera defekterna i en fiberkabel. Den avger ett synligt rött laserljus med 650 nm våglängd genom fiberoptiska kablar, så om det uppstår avbrott eller defekter i fibern bryts ljuset, vilket skapar ett starkt sken runt det felaktiga området.   Universalkontakten kan användas för alla de mest utbredda fibergränssnitten som ST / SC / FC -kontakt. Det är lämpligt att testa både singelläge- och multimodkablar. Med en valfri adapter på 2,5 mm till 1,25 mm kan du enkelt testa fiber LC- eller MU -kontakt med en diameter på 1,25 mm. Sikten är från 3 km till 5 km beroende på Fiber Checkerns uteffekt.   Internt finns det också en speciellt utformad strömkrets som kallas en APC (Auto Power Control) krets som ger stadig ström. APC förhindrar instabil laserutmatning när batteriet är lågt.   LD -utsignalen kan växlas till CW- eller pulsläge för att få olika visuella effekter. Det finns ett dammlock som förhindrar att smuts kommer in i LD -kontakten. Locket förhindrar också oavsiktlig exponering av laserstrålen i någons ögon.


  • 0.1Gbps-100Gbps AOC/Transceiver Bit Error Rate Tester - iBERT X1 mini är en bitfelstestare som är utformad för 0.1G-100G AOC.
    0.1Gbps-100Gbps AOC/Transceiver Bit Error Rate Tester
    iBERT X1 mini

    iBERT X1 mini är en bit error rate tester (BERT) utformad för 0,1 Gbps till 100 Gbps AOC -mätning. Det finns två utbytbara kortkort som inkluderar QSFP- och SFP -portar separat. Både QSFP- och SFP -portar följer QSFP MSA och SFP MSA. Användargränssnittet låter dig individuellt övervaka bitfelhastighet, felantal och timer genom att ansluta till PC via USB -kabel. Det seriella ID och den digitala diagnosmonitorn för mottagarmodulen kan också övervakas i användargränssnittet.



Ladda ner


Pressmeddelande