10G/25G SFP Bit Error Rate Tester

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini är en bärbar Bit Error Rate Tester (BERT) utformad för 40G/100G AOC.

Mer
SFP28

SFP28

SFP28 är en liten formfaktorpluggbar modul för dubbelriktad seriell optisk datakommunikation som 25G Ethernet.

Mer

10G/25G SFP Bit Error Rate Tester | SFP | Tillverkare av optisk sändtagare -Liverage

Liverage Technology Inc., sedan 2003, är en 10G/25G SFP Bit Error Rate Tester | fiberoptiska komponenter, sändtagare och mätutrustningstillverkare baserad i Taiwan.

Utvecklade CWDM Metro-Access Fiber Optical Network, Passive Optical Networks (PON) och Gigabit Passive Optical Networks (GPON) applikationer, dubbelriktade och triplex-transceivermoduler för FTTX inom radiokommunikationsutrustning och delarindustri.

Liverage har erbjudit kunder högkvalitativa SFP, optiska sändtagare sedan 2003, både med avancerad teknik och 30 års erfarenhet, Liverage säkerställer att varje kunds krav uppfylls.

10G/25G SFP Bit Error Rate Tester

10G/25G SFP28 Checker

10G SFP+ Checker kan mäta optisk effekt, läsa internminne EEPROM och övervaka DDM -informationen.
10G SFP+ Checker kan mäta optisk effekt, läsa internminne EEPROM och övervaka DDM -informationen.

10G/25G SFP28 Checker kan hjälpa dig att läsa internminnet EEPROM för SFP+ och visar detaljer EEPROM -innehåll registrerat i EEPROM, till exempel artikelnummer, leverantörsnamn, våglängd, beskrivning och intervall.
 
Om du sätter in en DDM SFP+ som är med digital diagnostik kan du övervaka all DDM -information med SFP Checker. Med optisk effektmätarmodul kan du mäta den verkliga uteffekten från en SFP -transceiver.
 
10G SFP+ Checker är ett instrument som kombinerar Serial Pattern Generator, Bit Error Rate Analyzer och Optical Power Meter inom en kompakt storlek för både optisk telekommunikation och datakommunikation. Den ger gemensam överföringshastighet för 8x Fiber Channel, OC-192 och 10G Ethernet. Den optiska effekten kan mätas genom att ansluta en optisk sensormodul (tillval).
 
Det vänliga grafiska användargränssnittet (GUI) ger tydlig övervakning av bitfelhastighet, bitfelräknare, timer, SFP -status, optisk effekt från sensormodulen och val av datahastighet och PRBS.

Funktioner

1. Design i fickform
2. Ingen uppvärmningstid krävs
3. Ansluts till en vanlig PC / bärbar dator med Windows XP eller Win 7 OS via USB -anslutning1 -port för duplex LC SFP+
4. SFP Plug-In Module med SC honkontakt för optisk effektmätning
5. Automatiskt val av våglängd baserat på EEPROM -data från SFP
6. Fullständig funktion GUI
7. Populär USB -anslutning

Ansökningar

  • 10G/25G SFP -sändtagare kvalifikation
  • Bekräftar korrekt överföring och mottagning av signalnivåer
  • Optisk sändningseffektmätning
  • Optisk referenssignal
  • Bitfelstest
  • Verifiera korrekt kodning under tillverkningen
Video

10G/25G SFP Bit Error Rate Tester



Hur man testar 10G 25G AOC med 10G 25G SFP Checker



Hur man testar (10G/25G) optisk sändtagare med 10G/25G SFP Checker



Relaterade produkter
  • 4G SFP Bit Error Rate Tester - 4G SFP Checker kan testa bitfelhastigheten och läsa serienummeret.
    4G SFP Bit Error Rate Tester
    4G SFP Checker

    SFP Checker integrerade Bit Error Rate Tester, Optical Power Meter, Digital Diagnostics Monitor för SFF-8472 och EEPROM R/W i en bärbar fackstorlek för SFP-transceivern (Mini-GBIC) som är mest populär inom optiskt kommunikationssystem .   Den tillhandahåller testmiljön för OC-3 (STM-1), OC-12 (STM-4), OC48 (STM-16), 100base / 1000base och 1x / 2x / 4x Fiber Channel. Fullständig inställning av testparametrarna via ett vänligt grafiskt användargränssnitt (GUI) med en enda USB -kontakt eller helt enkelt testa SFP med LED -indikatorer på kontrollpanelens överpanel via en USB -powerbank. En valfri effektmätarmodul kan installeras för optisk effektmätning och en loopback -port för dubbelriktad transceivertestning.


  • Höghastighetsmätare för optisk sändtagare för SR4/PSM4/CWDM4/LR4 - Hög hastighet optisk transceiver effektmätare (
    HOT Pet) är utformad för 40 Gbps ~ 100 G optiska nätverkseffektmätare.
    Höghastighetsmätare för optisk sändtagare för SR4/PSM4/CWDM4/LR4
    HOT Pet

    Höghastighetsmätaren för optisk transceiver (HOT Pet) är utformad för 40 Gbps ~ 100 G optiska nätverkseffektmätare. Den kan mäta 4 kanalers uteffekt i det optiska nätverket samtidigt. Minnet kan spela in 600 data och data som laddats ner via USB -anslutningar. Batteriet kan hålla i 6 timmar.


  • 25G SFP+ LR 10 km sändtagare - 25G SFP+ LR 10 km sändtagare
    25G SFP+ LR 10 km sändtagare
    F41AS17413

    SFP28 LR 10Km är en SFP med hastighet upp till 25Gbps och överföringsavstånd upp till 2Km. Denna serie enkelmodtagare är en liten formfaktorkopplingsbar modul för dubbelriktad seriell optisk datakommunikation som 25G Ethernet och CPRI Alternativ 10. Det är med SFP+ 20-polig kontakt för att möjliggöra hot plug-funktion. Digitala diagnostiska funktioner är tillgängliga via en I2C. Denna modul är konstruerad för single mode fiber och fungerar vid en nominell våglängd på 1310 nm.



Ladda ner


Pressmeddelande