10G / 25G SFP Bit Error Tester

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini är en bärbar Bit Error Rate Tester (BERT) designad för 40G / 100G AOC.

Mer
SFP28

SFP28

SFP28 är en liten formfaktor-pluggbar modul för dubbelriktad seriell optisk datakommunikation såsom 25G Ethernet.

Mer

10G / 25G SFP Bitfel Tester | SFP | Tillverkare av optisk sändtagare -Liverage

Liverage Technology Inc., sedan 2003, är en 10G / 25G SFP Bit Error Tester | fiberoptiska komponenter, sändtagare och mätutrustningstillverkare med bas i Taiwan.

Utvecklade CWDM Metro-Access Fiber Optical Network, Passive Optical Networks (PON) och Gigabit Passive Optical Networks (GPON) -applikationer, dubbelriktade och triplex-sändtagarmoduler för FTTX inom radiokommunikationsutrustning och delarindustri.

Liverage har erbjudit kunder högkvalitativa SFP, optiska sändtagare sedan 2003, både med avancerad teknik och 30 års erfarenhet, Liverage säkerställer att varje kund uppfylls.

10G / 25G SFP Bit Error Tester

10G / 25G SFP28 Checker

10G SFP + Checker kan mäta optisk effekt, läsa internt minne EEPROM och övervaka DDM-informationen.
10G SFP + Checker kan mäta optisk effekt, läsa internt minne EEPROM och övervaka DDM-informationen.

10G / 25G SFP28-kontrollen kan hjälpa dig att läsa det interna minnet EEPROM i SFP + och visar information om EEPROM-innehåll som är registrerat i EEPROM, såsom artikelnummer, leverantörens namn, våglängd, beskrivning och intervall. Om du sätter in en DDM SFP + som är med digital diagnostik kan du övervaka all DDM-information med SFP Checker. Med en optisk effektmätarmodul kan du mäta den verkliga uteffekten för en SFP-sändare. 10G SFP + Checker är ett instrument som kombinerar seriemönstergenerator, Bit Error Rate Analyzer och Optical Power Meter inom en kompakt storlek för både optisk telekommunikation och datakommunikation. Den tillhandahåller gemensam överföringshastighet för 8x Fiber Channel, OC-192 och 10G Ethernet. Den optiska effekten kan mätas genom att ansluta en valfri optisk sensormodul.





Det vänliga grafiska användargränssnittet (GUI) ger tydlig övervakning av bitfelsfrekvens, bitfelsräknare, timer, SFP-status, optisk effekt från sensormodulen och val av datahastighet och PRBS.

Funktioner

1. Design av
fickstorlek 2. Ingen uppvärmningstid krävs
3. Ansluts till en vanlig PC / bärbar dator med Windows XP eller Win 7 OS via USB-anslutning1-port för duplex LC SFP +
4. SFP Plug-In-modul med SC-kvinnanslutning för optisk effektmätning
5. Automatisk våglängdsval baserad på EEPROM-data från SFP
6. Full funktion GUI
7. Populär USB-anslutning

tillämpningar

  • 10G / 25G SFP-sändtagarkvalifikation
  • Bekräfta korrekt sändnings- och mottagningsnivå
  • Optisk mätning av sändningseffekt
  • Optisk referenssignal
  • Test av bitfelstakt
  • Verifierar korrekt kodning under tillverkningen
Video


Relaterade produkter
  • Tester för 4F SFP-bitfel - 4G SFP Checker kan testa bitfelfrekvens och läsa serien ID.
    Tester för 4F SFP-bitfel
    4G SFP Checker

    SFP Checker integrerade Bit Error Rate Tester, Optical Power Meter, Digital Diagnostics Monitor för SFF-8472 och EEPROM R / W i en bärbar fickstorlek för SFP-sändtagaren (Mini-GBIC) som är mest populär inom optiskt kommunikationssystem . Det tillhandahåller testmiljön för OC-3 (STM-1), OC-12 (STM-4), OC48 (STM-16), 100 bas / 1000 bas och 1x / 2x / 4x fiberkanal. Ställa in testparametrarna helt via ett vänligt grafiskt användargränssnitt (GUI) med en enda USB-kontakt eller helt enkelt testa SFP med LED-indikatorer på kontrollpanelens översta panel genom en USB-powerbank. En valfri strömmätarmodul kan installeras för optisk effektmätning och en loopback-port för dubbelriktad sändtagartestning.


  • Höghastighetsoptisk sändtagare 4-kanals strömmätare för SR4 / PSM4 / CWDM4 / LR4 - HOT Pet är designad för 40 Gbps ~ 400 Gbps optiska nätverkskraftmätare.
    Höghastighetsoptisk sändtagare 4-kanals strömmätare för SR4 / PSM4 / CWDM4 / LR4
    HOT Pet

    HOT Petär designad för 40 Gbps ~ 400 G optiska nätverkskraftmätare. Den kan mäta fyra kanaler uteffekt i det optiska nätverket på en gång. Minnet kan spela in 600 data och data som laddats ner via USB-anslutningar. Batteriet kan ta 6 timmar.


  • 25G SFP + LR 10 km sändare - 25G SFP + LR 10 km sändare
    25G SFP + LR 10 km sändare
    F41AS17413

    SFP28 LR 10Km är en SFP med hastighetshastighet upp till 25 Gbps och överföringsavstånd upp till 2Km.Den här serien enstaka lägesändtagare är en liten formfaktor-pluggbar modul för bi-riktad seriell optisk datakommunikation såsom 25G Ethernet och CPRI-alternativ 10. Det är med SFP + 20-stiftskontakt för att möjliggöra hotpluggen. Digitala diagnostiska funktioner är tillgängliga via en I2C. Denna modul är konstruerad för enstaka fiberfiber och fungerar med en nominell våglängd 1310 nm.



Datablad


Pressmeddelande