Fiberinstallationsverktyg

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini är en bärbar Bit Error Rate Tester (BERT) designad för 40G / 100G AOC.

Mer
SFP28

SFP28

SFP28 är en liten formfaktor-pluggbar modul för dubbelriktad seriell optisk datakommunikation såsom 25G Ethernet.

Mer

Fiberinstallationsverktyg | SFP | Optisk sändtagartillverkare - Liverage

Liverage Technology Inc. , sedan 2003, är ett verktyg för Fiberinstallation | fiberoptiska komponenter, sändtagare och mätutrustningstillverkare med bas i Taiwan.

Utvecklade CWDM Metro-Access Fiber Optical Network, Passive Optical Networks (PON) och Gigabit Passive Optical Networks (GPON) -applikationer, dubbelriktade och triplex-sändtagarmoduler för FTTX inom radiokommunikationsutrustning och delarindustri.

Liverage har erbjudit kunder högkvalitativa SFP, optiska sändtagare sedan 2003, både med avancerad teknik och 30 års erfarenhet. Liverage säkerställer att varje kund Liverage kraven.

Fiberinstallationsverktyg

Passar

FiTs är ett praktiskt verktyg som kombinerar mätningen av fiberkontroll, strömmätare och ljuskälla.
FiTs är ett praktiskt verktyg som kombinerar mätningen av fiberkontroll, strömmätare och ljuskälla.

FiT: er är ett praktiskt instrument för att tillhandahålla flera våglängder för att testa fiberutrustningen i ett optiskt nätverk och FTTx-konstruktion. Det finns 650nm Fiber Checker & Light Source är idealisk för fält- eller laboratorietestning av optiska kommunikationssystem vid synligt ljus 650nm och 850nm / 1310nm / 1490nm / 1550nm. Ljuskällan har noll uppvärmning, utmärkt produktivitet och är lätt att använda med sin fackstorlek och robusta praktiska design.

Funktioner

1. Design av fickan.
2. Ljuskällmodul för 650nm / 850nm / 1300nm / 1270 ~ 1610nm CWDM.
3. Utbytbar moduldesign med SC / LC-kontakt.
4. Flexibel för att ändra ljuskällans våglängder.
5. Hög stabilitet.
6. Utmärkt repeterbarhet vid återanslutning.
7. Strömmätare för 850nm / 1310nm / 1490nm / 1550nm.
8. Batteri inuti. Standard mini USB för laddning.
9. Ekonomiskt och enkelt att använda.

tillämpningar

  • Underhåll CATV / Telecom / FTTH i fiberoptiska fibernät.
  • Testning i standardlaboratorier.
  • Hög kapacitetssäkring.
Video


Relaterade produkter
  • Visual Fault Locator - Fiber Checker är ett användbart verktyg för att kontrollera defekten på en fiberkabel.
    Visual Fault Locator
    Fiberkontroll

    Fiber Checker är ett mycket användbart verktyg som är utformat för att kontrollera defekten på en fiberkabel. Den avger ett synligt 650 nm våglängds rött laserljus genom fiberoptiska kablar, då om det finns brister eller defekter i fibern bryter ljuset, vilket skapar en ljus glöd runt det felaktiga området. Universalkontakten kan användas för alla de mest utbredda fibergränssnitten som ST / SC / FC-kontakt. Det är lämpligt att testa både singelläge och multimodalkablar. Med en valfri adapter från 2,5 till 1,25 mm (tillval) kan du enkelt testa en LC- eller MU-kontakt med 1,25 mm diameter. Sikten är från 3 km till 5 km beroende på uteffekten från Fiber Checker. Internt finns det också en speciellt utformad strömkrets som kallas en APC-krets (Auto Power Control) som ger stabil kraft. APC förhindrar instabil laserutgång när batteriet är lågt. LD-utsignalen kan växlas till CW eller Pulse Mode för att få olika visuella effekter. Det finns ett dammskydd som förhindrar att smuts tränger in i LD-kontakten. Skyddet förhindrar också oavsiktlig exponering av laserstrålen i någons ögon.


  • Optisk strömmätare - Power Meter kontrollerar signalutgångseffekten för den optiska kommunikationsutrustningen i fiberoptiska nätverk.
    Optisk strömmätare
    Strömmätare

    Strömmätaren används främst för att kontrollera signalutgångseffekten för den optiska kommunikationsutrustningen i fiberoptiska nätverk. Den mäter medelkraften hos en kontinuerlig ljusstråle som släpps ut från utrustningen eller andra optiska källor. Den mäter effekt i både 850nm / 1300nm (Multimode) respektive 1310nm / 1490nm / 1550nm (enkelläge). Strömmätaren består av ett fast tillstånd InGaAs fotodiod, signaleffektmätningskretsar och en 2-siffrig / 3-siffrig LED-display. Användare ansluter bara en fiberkabel mellan överföringsporten för utrustningen och det universella gränssnittet på Fiber Meter eller ansluter till annan ljuskälla. Produkten visar den exakta mängden mottagen effekt (i dBm). Universalkontakten kan användas för alla de vanligaste fibergränssnitten som ST / SC / FC och det är lämpligt att testa både singelläge och multimodalkablar. Med en optisk 2,5 mm till 1,25 mm adapter kan användare till och med testa för 1,25 mm fibergränssnitt.


  • Optisk ljuskälla - Light Source är ett praktiskt instrument som tillhandahåller flera våglängder för att testa fiberutrustning.
    Optisk ljuskälla
    Ljuskälla

    Ljuskälla är ett praktiskt instrument som ger dig flera våglängder för att testa fiberutrustningen i ett optiskt nätverk och FTTx-konstruktion. Ljuskälla är idealisk för fält- eller laboratorietestning av optiska kommunikationssystem vid 850nm / 1300nm för datacom-testning, 1310nm / 1550nm / CWDM 1270nm ~ 1610nm (20nm-spännvidd) för alla WDM-tester, liksom 1490nm för FTTx-tester genom att ändra det utbytbara SFP modul. Ljuskällan har noll uppvärmning, utmärkt produktivitet och är lätt att använda med sin fackstorlek och robusta praktiska design. Med en LC / SC-patchkabel kan ljuskällan användas för de mest utbredda fibergränssnitten, t.ex. LC / ST / SC / FC-kontakter. Det är lämpligt att testa både Singlemode- och Multimode-kablar. Internt finns det en speciellt designad kraftkrets som heter APC (Auto Power Control). APC-kretsen ger kontinuerlig ström som undviker instabil laserutgång när batteriet är lågt. LD-utsignalen kan växlas mellan kontinuerlig våg (CW) eller pulsläge 270 Hz / 2 KHz modulerat läge för att simulera signalöverföring. Det finns ett dammsäkert lock som förhindrar smuts från att komma in i LD-anslutningen. Locket hjälper också till att undvika oavsiktlig exponering för laserstrålen i ögonen.



Datablad


Pressmeddelande