4G SFP Bit Error Rate Tester

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini

iBERT X1 mini är en bärbar Bit Error Rate Tester (BERT) designad för 40G / 100G AOC.

Mer
SFP28

SFP28

SFP28 är en pluggbar modul för liten formfaktor för dubbelriktad optisk seriell datakommunikation som 25G Ethernet.

Mer

4G SFP Bit Error Rate Tester | SFP | Optisk sändtagartillverkare -Liverage

Liverage Technology Inc.sedan 2003 är en 4G SFP Bit Error Rate Tester | fiberoptiska komponenter, sändtagare och mätutrustningstillverkare baserat i Taiwan.

Utvecklat CWDM Metro-Access Fiber Optical Network, Passive Optical Networks (PON) och Gigabit Passive Optical Networks (GPON) applikationer, dubbelriktade och triplex transceiver-moduler för FTTX inom radiokommunikationsutrustning och delar av industrin.

Liverage har erbjudit kunder högkvalitativa SFP, optiska sändtagare sedan 2003, både med avancerad teknik och 30 års erfarenhet, Liverage säkerställer att varje kunds krav uppfylls.

4G SFP Bit Error Rate Tester

4G SFP Checker

4G SFP Checker kan testa bitfelfrekvens och läsa serienummer.
4G SFP Checker kan testa bitfelfrekvens och läsa serienummer.

SFP Checker integrerade Bit Error Rate Tester, Optical Power Meter, Digital Diagnostics Monitor för SFF-8472 och EEPROM R / W i en bärbar fickstorlek för SFP-sändtagaren (Mini-GBIC) som är mest populär i optiskt kommunikationssystem .


Det ger testmiljön för OC-3 (STM-1), OC-12 (STM-4), OC48 (STM-16), 100base / 1000base och 1x / 2x / 4x Fibre Channel. Helt ställa in testparametrarna genom ett vänligt grafiskt användargränssnitt (GUI) med en enda USB-kontakt eller helt enkelt testa SFP med LED-indikatorer på kontrollpanelens övre panel via en USB-strömbank. En valfri effektmätarmodul kan installeras för optisk effektmätning och en loopback-port för dubbelriktad transceiver-testning.

Funktioner

1. Fickstorlek och bärbar design

2. Ingen uppvärmningstid krävs

3. Ansluter till en vanlig PC / laptop via USB-anslutning för komplett

4. Funktion eller till en USB-strömbank för komprimeringsläge

5. 1 port för duplex LC SFP, 1 port för dubbelriktad SFP

6. Valfri plug-in-modul med SC-honkontakt för optisk effektmätning

Applikationer

  • SFP-sändtagarkvalificering med intern bitfelsfrekvensprovare.
  • Stabil optisk signalkälla.
  • Fristående optisk effektmätare.
  • Seriellt ID Läs för standard SFP-sändtagare.
Video

4G SFP Bit Error Rate Tester



Relaterade produkter
  • 10G / 25G SFP Bit Error Rate Tester - 10G SFP + Checker kan mäta optisk effekt, läsa internt minne EEPROM och övervaka DDM-informationen.
    10G / 25G SFP Bit Error Rate Tester
    10G / 25G SFP28 Checker

    10G / 25G SFP28 Checker kan hjälpa dig att läsa det interna minnet EEPROM på SFP + och visar detaljer EEPROM-innehåll registrerat i EEPROM, såsom artikelnummer, leverantörsnamn, våglängd, beskrivning och intervall.Om du sätter in en DDM SFP + som är med digital diagnostik kan du övervaka all DDM-information med SFP Checker. Med optisk effektmätarmodul kan du mäta den faktiska uteffekten för en SFP-sändtagare.10G SFP + Checker är ett instrument som kombinerar Serial Pattern Generator, Bit Error Rate Analyzer och Optical Power Meter i en kompakt storlek för både optisk telekommunikation och datakommunikation. Det ger gemensam överföringshastighet för 8x Fibre Channel, OC-192 och 10G Ethernet. Den optiska effekten kan mätas genom att ansluta en valfri optisk sensormodul.Det användarvänliga grafiska användargränssnittet (GUI) ger tydlig övervakning av bitfelfrekvens, bitfelräknare, timer, SFP-status, optisk effekt från sensormodulen och val av datahastighet och PRBS.



Ladda ner


Pressmeddelande